Śladami Powstańców Śląskich na Górze Świętej Anny

Kolejną formą uczczenia 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę była wycieczka naszych uczniów do Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny. Udział w niej wzięły klasy I b i II b Szkoły Branżowej oraz I a i III a Technikum.

Poza edukacją obywatelską i patriotyczną uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat geologii, botaniki i zabytków sakralnych. Góra Św. Anny znajduje się na liście obiektów należących do dziedzictwa historyczno-kulturowego Polski. Jest to przykład europejskich krajobrazowych sanktuariów kalwaryjskich. Jest to także najwyższy punkt Grzbietu Chełma o wysokości 404 m n.p.m.

27 mln lat temu znajdował się tu stożek czynnego wulkanu, z którego wypływała magma z głębokości 50 km. W ciągu paru milionów lat cała góra wulkaniczna została zniszczona, pozostał jedynie bazaltowy komin wulkanu na którym stoi klasztor. Kolejnym atutem wycieczki było zwiedzenie Pomnika Czynu Powstańczego oraz  amfiteatru znajdującego się na miejscu  kamieniołomu, z którego wydobywano wapienie triasowe.