Samorząd Uczniowski – czas wyborów

CHCESZ ZMIENIĆ COŚ W NASZEJ SZKOLE?
MASZ GŁOWĘ PEŁNĄ POMYSŁÓW?
NIE BOISZ SIĘ WYZWAŃ?
CHCESZ ZOSTAĆ PRZEWODNICZĄCYM SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO?

ZGŁOŚ SWĄ KANDYDATURĘ JUŻ DZISIAJ!!!

Kampania wyborcza będzie trwała od 24 do 29 września Wybory do Samorządu Uczniowskiego odbędą się 30 września i 1 października

UWAGA!!! Każdy kandydat zobowiązany jest do przygotowania plakatu, na którym umieści kilka słów o sobie jak również program wyborczy. 

 

Czym jest Samorząd Uczniowski?
Samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły.
Ustawa Prawo oświatowe (uchwalone przez Sejm prawo regulujące zasady funkcjonowania oświaty) – mówi, że Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły. Członkiem samorządu uczniowskiego stajemy się automatycznie w chwili przyjęcia do szkoły. Przestajemy nim być w momencie, gdy szkołę opuszczamy. 
Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś zaangażowany w życie szkoły – masz prawo wpływać na to, co się w niej dzieje. Możesz z tego prawa korzystać na różne sposoby – organizując szkolną drużynę piłki nożnej lub projekcje filmowe dla kolegów, uczestnicząc w spotkaniach koła miłośników przyrody czy gier komputerowych, dekorując salę gimnastyczną na imprezę karnawałową, pisząc artykuły do szkolnej gazetki, tworząc stronę internetową lub organizując wystawę fotografii. Te i wiele innych działań uczniowskich to właśnie aktywność samorządu
uczniowskiego – możliwości jest tyle, że każdy może znaleźć coś dla siebie

Samorząd uczniowski jest organizacją działająca na rzecz uczniów i zarządzana przez uczniów. 
Jest organizacją niezależną od administracji oświatowej i jakiejkolwiek partii czy ugrupowań politycznych. To uczniowie decydują, jakimi sprawami samorząd będzie się zajmował. Dlatego pole działania samorządu jest właściwie nieograniczone. Samorząd reprezentuje interesy uczniów wobec nauczycieli, rodziców, administracji oświatowej. Samorząd poprzez swoje działanie wywiera wpływ na życie szkoły, może współdecydować o sprawach jej dotyczących. Ustawa mówi, że Samorząd jest jedynym reprezentantem ogółu uczniów.

Samorząd jest organizacją demokratyczną
Uczniowie w sposób nieskrępowany wybierają swoich przedstawicieli, mogą uczestniczyć w tworzeniu i realizacji programu pracy samorządu. Daje to każdemu uczniowi szansę znalezienia swojego miejsca w szkole.