Relacja z uroczystości poświęcenia i wprowadzenia nowego sztandaru Zespołu Szkół nr 1

27 września 2021 r. – w setną rocznicę III Powstania Śląskiego oraz 51 lat po nadaniu naszym szkołom imienia Powstańców Śląskich – poświęcono i wprowadzono nowy sztandar Technikum nr 1 im. Powstańców Śląskich oraz Branżowej Szkoły I Stopnia nr 1 im. Powstańców Śląskich.

Autorem projektu sztandaru jest Pan Romuald Kubiciel, historyk i dyrektor Liceum im. Powstańców Śląskich w Bieruniu. Sztandar w swojej symbolice i barwach odnosi się do symboli narodowych (biało-czerwone barwy, Godło Państwowe) jak do historii naszego miasta (kontur mapy Rudy Śląskiej, herb Miasta), a ponadto nawiązuje do symboliki górnośląskiej (barwy Śląskie) oraz historii Powstań Śląskich (daty 1919, 1920, 1921).

O godzinie 10.00 w kościele pw św. Pawła w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu – odbyła się uroczysta Msza Święta, podczas której ks. Adam Skutela dokonał poświęcenia nowego sztandaru. Następnie młodzież i zaproszeni goście, w tym: Pani Anna Krzysteczko – Zastępca Prezydenta Miasta Ruda Śląska, Pan Kazimierz Myszur – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska, Pan Wojciech Zając – Zastępca Dyrektora Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty, Pan Romuald Kubiciel – Dyrektor Liceum im. Powstańców Ślaskich w Bieruniu – udali się do budynku Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Hallera 6, gdzie odbyła się uroczysta akademia z okazji święta naszej szkoły.

Po zakończonej akademii zaproszeni goście oraz Dyrektor ZS1 – Paweł Ciepliński – dokonali zasadzenia pamiątkowej lipy – na wzór rudzkich lip powstańczych – przy wejściu do budynku głównego szkoły.

Głównym Fundatorem nowego sztandaru jest Pan Wojciech Kurkowski – absolwent naszej szkoły. Wsparcie finansowe wydarzenia pozyskano z Rady Rodziców oraz z wpłat własnych innych Absolwentów szkoły.

W organizację uroczystości zaangażowali się nauczyciele: Pani Mirosława Mielnicka-Depta (poczet sztandarowy i uroczystość poświęcenia sztandaru), Pani Joanna Krzysztofik, Pani Kinga Pelińska oraz Pan Wacław Knopik (akademia), Pani Hanna Smolik (koordynacja uroczystości oraz wykonania sztandaru).