Higiena cyfrowa

O projekcie :

SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO to wspólnota uczniów, rodziców i nauczycieli, dla których wartością jest kształtowanie równowagi między korzystaniem z nowych technologii i świadomym tworzeniem realnych więzi poza przestrzenią Internetu. Troszcząc się o ów balans wpływamy pozytywnie na dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny całej społeczności szkolnej.

Projekt “Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo” wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa określone przez MEiN na rok szkolny 2022/2023, tj. pkt.2.

(Wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację i realizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie. Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży) oraz pkt.7. (Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych)

HIGIENA CYFROWA:

Intensywny rozwój nowych technologii i ich udziału w naszym życiu codziennym doprowadził m.in. do zacierania się granicy między czasem na pracę a życie prywatne oraz wydłużania się czasu spędzanego przed ekranem, co w konsekwencji skutkować może wieloma negatywnymi konsekwencjami. Wśród nich wymienia się często tzw. uzależnienie od smartfona, a w rzeczywistości, od treści, które w nim znajdujemy, a zatem od szeroko rozumianego dostępu do internetu. Czym jest fonoholizm? Najprościej rzecz ujmując

Fonoholizm to zaburzenie behawioralne w postaci nałogowego używania telefonu komórkowego, często zamiennie stosuje się sformułowanie „uzależnienie od telefonu komórkowego.

Wśród konsekwencji nadużywania nowych technologii wymienia się także m. in.: przemęczenie, niewyspanie, pogorszenie stanu zdrowia (np. wzrok) zaniedbywanie obowiązków brak koncentracji bądź jej zaniżony poziom, spadek efektywności pracy cyberstres, syndrom FOMO i postawa „always on” cyberprzemoc i seksting wycofanie z kontaktów, pogorszenie relacji z bliskimi wpływ na wypalenie zawodowe.

Jak zatem odpowiedzialnie i z korzyścią dla siebie korzystać z nowych technologii? W Fundacji Dbam o Mój Zasięg opracowaliśmy definicję higieny cyfrowej, która najlepiej odpowiada na to pytanie:

Higiena cyfrowa to postawa życiowa i wynikające z niej działania charakteryzujące się kreatywnym i odpowiedzialnym używaniem zasobów sieci, zmierzające do optymalizacji indywidualnego zdrowia somatycznego, psychicznego oraz społecznego w zakresie korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych. Jej poziom uzależniony jest od samoregulacji i kontroli związanej z używaniem internetu oraz cyfrowych narzędzi ekranowych, dostępnej alternatywy dla świata cyfrowego, jak również rozwiniętej sieci oparcia społecznego.*

Proponujemy Wam 10 zasad cyfrowej higieny, które każdy użytkownik nowych technologii powinien wprowadzić w swoim życiu.

Autor: Magdalena Bigaj

https://drive.google.com/drive/folders/1kh5ea6VLcP412r8n50OoyU8r73CSHx0Q?usp=share_link

 

Jakie symptomy nałogowego korzystania ze smartfonów przejawia młodzież szkolna.

https://drive.google.com/file/d/1ZojPRFIm4a4XcKnkMSl60_dwQTVt-9rh/view?usp=share_link


Opinie uczniów na temat fonoholizmu i ich własna ocena stopnia własnego przywiązania do smartfona.

https://drive.google.com/file/d/1nMgOer8X4gpmJJR10RyRU6v7zafv_hd8/view?usp=share_link