Święto Niepodległości

Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Upamiętnia rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku i powrotu naszego kraju na mapę Europy po 123 latach rozbiorów i niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. 11 listopada został uznany za święto państwowe ustawą z 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Uroczyste obchody odbywały się jednak już wcześniej.

Nie sposób jest wskazać jedno wydarzenie przesądzające o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, dlatego data ta ma charakter symboliczny. Wiąże się ona z zakończeniem pierwszej wojny światowej i podpisaniem rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 r.

W naszej szkole jak co roku zapraszamy uczniów do uczestnictwa w uroczystej akademii. Tym razem ze względu na sytuację epidemiczną będzie miała ona charakter „zdalny” – na zajęciach lekcyjnych uczniowie zobaczą materiał filmowy przygotowany przez uczniów klasy IbT. Podczas patriotycznej lekcji wszyscy weźmiemy udział w akcji „Szkoła do Hymnu” i odśpiewamy naszą najważniejszą narodową pieśń. Pamiętajmy przy tym o odpowiedniej postawie i godnym zachowaniu.